test

Day 2,260, 12:29 Published in USA Turkey by Disisleri Bakanligi


Oyundaki ismim Mittekemuis ve şu anki kabinede yardımcı MoFA’yım. Ve genel olarak arkaplandaki işleri yapıyorum, şuanki kabinede beraber çalıştığım insanları tanımaya çalışıyorum. Geçen ay Sirius’daki SG görevimden sonra W+T takılıyordum. 3 yıldan daha uzun süredir oyunu oynuyorum ve çoğu zaman Dış İşleri ile uğraşıyorum. Bu sürede şunu farkettim. Çoğu insan yardımsever ve iyi niyetli. Nereli olduğunuz önemli değil, eğer geri dönüş yaparsanız, iyi bir ilişki kurabilirsiniz.

Başkanımızın da belirttiği gibi, genç ve hevesli oyuncularımıza Dış İşleri’nde görev vermek isteriz. Bunun karşılığında dış politika için daha derin ve iyi bilgilendirme bekliyoruz. Ayrıca bir çok ülke ile ilişkilerin gelişmesi için, Büyükelçilik’in yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Bakanlar veya kabine üyeleri, her zaman ülkelerin ince detaylarını göremeyebilirler. Örneğin ; Bir ülkedeki siyasi iktidar ne düşünüyor, ülkenin kültürel değerleri nedir, ülkenin hedefi nedir.
Bir Büyükelçi, bu gibi durumları bilmeli, gerektiği zaman hükümet tarafından plan amacıyla davet edildiğinde bu konularda “Bilirkişi” olabilmelidir.

Ayrıca biz, iletişim konusunda konuşmanın ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen insanlarla arkadaş olmak, onların forum veya IRC kanallarında aktif üye olmak ilişkilerin ilerlemesine yardımcı olabilir.

Farklı ülkeler de bizimki gibi, Büyükelçilik programı kullanabilir ve eDünya sınırları içerisinde sınırlarımızı d.


(click to enter)
English version

My name is Mittekemuis and I’m the current Deputy MoFA and so far this month I’ve mostly been doing some backroom tasks and getting to know the people I will be working with. Last month I was two clicking after my SG term in Sirius. In my more than 3 years of playing in mostly Foreign Affairs I’ve noticed that most people are nice and helpful, no matter what country they’re from, and if you’re nice back you can create good relations.

As stated by our President, we want to invest in our young and aspiring population that wants to get involved in foreign affairs. In exchange, we want in depth and interesting information on foreign countries that can better direct our foreign policy as a whole. Additionally, we hope that the ambassadors can help improve relations with many countries.

There are many of the finer details of a country that ministers just can’t always know. For instance what the political opposition in a country thinks, and what regions they consider valuable culturally, and what their goals are. A good ambassador will know these things when called upon, and can be called upon as an expert witness during planning sessions of the higher government.

Additionally we can never underestimate how valuable having someone to talk to is. Becoming friends with representatives from various other nations around the world and being an active member on their IRC channel and forums could benefit our relations greatly.

A country like ours can use a few good ambassadors to advertise for us and to let us see what the eWorld looks like beyond our borders. Anyone who is interested in becoming one can fill out a form and I will make sure you have someone who can guide you in your first steps if you need it.


(click to enter)