[Dışişleri Bakanlığı] 27 Temmuz Bilgilendirme

Day 2,440, 16:10 Published in Turkey Turkey by Disisleri Bakanligi


Merhaba arkadaşlar,

MoFA olarak ikinci bilgilendirme makalesinde sizlere geçtiğimiz günlerdeki gelişmelerden bahsedeceğiz. Biliyorsunuz ki herkesin büyük uğraşları sonucu altın madenini aldık. Şimdiki amacımız bu madeni korumak ve bunun için gerekli olan diplomatik temasları sürdürmektir. Mümkün olduğunca bu konuda çalışmalarımız sürüyor ve tüm planlarımızı buna uygun olarak tasarlıyoruz.



Altın Madeni;

Yukarıda da dediğim gibi altın madenimiz konusunda sürekli diplomatik temas halindeyiz. Özellikle ülkemizin önemli savaşları olmadığı günlerde RW açmak yerine müttefiklerimize destek vermeyi tercih ettik. Bu bize müttefiklerimiz gözünde önemli bir artı puan olarak yer alıyor. Şu anda muhtemel tehditlere baktığımızda Sırbistan, Yunanistan ve Arjantin görünüyor. Açıkçası Yunanistan’ın bize saldırması pek olası bir durum değil bu tarz bir gerginliği biz de istemiyoruz. Teröristlerle olan iyi ilişkilerimiz hem bizim açımızdan bu gerginlikten uzak durmamız için bir sebep olurken Yunanistan açısından da bu durum aynı şekilde işliyor ve bize saldırıp altın madenini işgal etme düşüncelerine teröristler bir tampon oluşturuyor. Sırbistan şu an için kendi bölgelerine odaklanmış durumda fakat bonusları tamamlayınca bizim için bir tehdit oluşturmaları muhtemel. Bunun dışında Arjantin’in Gürcistan’a uçmuş olması bizi biraz endişelendirdi. Tüm bu durumlar düşünülerek ileride topraklarımıza olası bir saldırıya hazırlıklı olmak için göreve geldiğimiz günden bu yana dışişleri bakanlığı olarak diplomatik temaslarımızı sürdürüyoruz.



Sirius Altın Madenleri;

Sirius büyük bir atılım yaparak iki altın madenini de almaya girişti ve bunu başardı da. Fakat Sırbistan’nın çok güçlü olmasından dolayı Hırvatistan’ın aldığı madeni uzun süre elinde bulunduramadı. Gerek topraklarını özgürleştirmeleri konusunda gerekse de madeni almaları konusunda destek olduk. Aynı şekilde Polonya’ya da madeni almasında ve korumasında destekçi olduk ve aldıkları günden bu yana coğrafi konum ve ittifakın akıllı stratejileriyle birlikte ellerinde tutmayı başardılar. Madenleri 2-3 gün içinde bitecek ve bu demek oluyor ki oyunda tek altın madeni bizim elimizde olacak. Bu durumda düşmanların ilgi odağı haline geleceğiz fakat Sirius ve Aurora ülkeleriyle yapılan görüşmede bu altın madenine olası bir tehdit ve saldırı karşısında destek sözü almış bulunuyoruz.



Ukrayna Bölgeleri;

Göreve geldiğimiz günlerde Ukrayna’nın bögeleri, Moldova’nın elindeydi. Biz hem turnuva dolaysıyla hem de müttefikimiz Ukrayna’yı özgürleştirmek amacıyla Moldava’nın işgal ettiği topraklara girdik ve ardından bir kısmını Ukrayna’ya geri döndürdük. Fakat hem Romanya’nın hem de Macaristan’ın Ukrayna’yı hedef almasının sonucu olarak tampon bölge oluşturmak amacıyla elimizde kalan diğer bölgeleri özgürleştirmedik. İlerleyen günlerdeki gelişmelere göre bu toprakların akibeti de belli olacaktır.



Macaristan Savaşı;

Ukrayna’da tampon olarak tuttuğumuz bir bölge, Macarların Ukrayna topraklarına dalmasını engelledi. Fakat Macaristan’ın bize NE vereceği istihbaratını almamızla birlikte meclise acil Macaristan’a NE verme talebi gönderdik ve onlardan 20 saniye hızlı davranarak yasayı ilk veren biz olduk. Bu şekilde saldırı insiyatifine sahip olduk ve yasa geçince de cepheyi açtık. Bugün de ikinci cepheyi açmış bulunuyoruz. Farklı gelişmeler olmadığı sürece Macaristan topraklarında ilerlemeyi planlıyoruz. Bizim Macaristan’ı tutmamızla Sirius biraz olsun nefes alacaktır ve bonusları tamamlamak için yeterli zamana sahip olacaklardır.



Arjantin Konusu;

Arjantin’in komşumuz Gürcistan’a AS yapması sonucu bölgede büyük bir hareketlilik yaşandı. Arjantin’in şu anda bize sınırı olması bir tehdit unsuru oluşturuyordu. Hedefleri Polonya’nın altın madeni olarak görülse de, madene dalmadılar ve Rusya’ya NE yasası verip savaş açtılar. Polonya’nın, Arjantin’e NE yasası vermesi ile birlikte bizle olan sınırı kesilecek ve bize karşı olası bir NE yasasının önüne geçilmiş olacak.



BAE’ye Arnavutluk AS’si

Aradan uzun süre geçti fakat yine de bilgilendirmekte fayda var. Sırbistan’dan kurtardıkları toprakları bir gün yine işgal edilecekti. O bölgeden kaçabilmek adına bizle irtibata geçip ihtiyacımız olmayan bölgelere AS yasası vermek istediler. Bu durumu kabul ettik ve Ajman ve Sharjah bölgelerini Arnavutluk’a verdik. Şu anda orjinal toprakları Sırbistan tarafından işgal edilmiş olmalarına rağmen bizim bu hamlemizle seçime girmeye hak kazandılar.



Genel Değerlendirme;

Hem ülke olarak hem de ittifak olarak çok hareketli bir dönem geçiriyoruz. Ülke olarak ittifakla her zaman irtibat halinde bulunuyoruz. Olabildiğince müttefiklerimize destek olarak ülkenin prestijini ve saygınlığını yüksek tutuyoruz. Böylece ileride topraklarımıza olası saldırılarda müttefiklerden yardım istemeye yüzümüz olacaktır. Uzun dönem olarak baktığımızda ise Türkiye’nin uzun süredir yürüttüğü dış politikanın ne kadar başarılı olduğunu görüyoruz. Şu anda altın madenimize bir saldırı olmaması, bonuslarımızı rahat bir şekilde koruyabilmemiz ve müttefikler tarafında saygı duyulan bir ülke olmamız bunun en büyük göstergesi. Yunanistan ile her ne kadar farklı ittifaklarda olsak bile bir sıkıntı yaşamamamız, Bulgaristan ile ilişkilerimizi düzeltme yolunda olmamız, yeni eklenen komşu ülkeler Gürcistan ve Ermenistan ile aramızın iyi olması ve Ukrayna ile uzun süren dostluğumuzun bugün bize çok fayda sağladığına ve sağlamaya devam edeceğine şüphemiz yok. Biz dönem boyunca aynı çizgide devam edeceğiz ve daha güçlü bir ülke olma yolunda dışişleri olarak görevimizi tamamlayacağız.

Ayrıca mübarek Ramazan ayının sonuna gelirken tüm Müslüman arkadaşların Ramazan Bayramı şimdiden kutlu olsun. Allah daha nice bayramlara ve Ramazan’lara erişmeyi nasip etsin.


Dışişleri Bakanlığı

J211, MoFA
etsw, vMoFA
MightAndMagic, vMoFA
Mustafa K. Ataturk, vMoFA
urban cohort, vMoFA



SHOUT;

[Dışişleri Bakanlığı] 27 Temmuz Bilgilendirme
http://www.erepublik.com/en/article/2419167/1/20